Market alışverişlerinizde daha az para harcamak için 10 ipucu

Market alışverişi, artan maliyetlere karşı sürekli bir mücadele gibi hissedebilir. Ama korkmayın, bilgili alışverişçiler! Birkaç basit stratejiyi uygulamaya koyarak, kalite veya çeşitlilikten ödün vermeden market faturanızı düşürebilirsiniz.

PLANLAMA ANAHTARDIR

–  Mağazaya gitmeden önce, haftalık yemeklerinizi planlayın. Bu, dürtüsel satın alımları önlemenize ve yalnızca kullanacağınız şeyleri satın almanızı sağlar. Bütçenizi daha da genişletmek için artıkları eklemeyi düşünün.

– Bir yemek planı ile elinizde, ayrıntılı bir alışveriş listesi oluşturun. Tıkandığınızda cazip (ama gereksiz) koridor ekranları tarafından cezbedilmemek için buna sıkı sıkıya bağlı kalın.

AKILLI BİR ALIŞVERİŞÇİ OLUN

– Çoğu marketin haftalık broşürleri veya dijital promosyonları vardır. Tasarruflarınızı en üst düzeye çıkarmak için yemeklerinizi bu fırsatlar etrafında planlayın. Son kullanma tarihlerine dikkat ederek, satışta olduğunda temel gıda maddelerini stoklayın.

– Mağaza markalı veya jenerik ürünler, genellikle isim markalarının kalitesine çok daha düşük fiyata sahiptir. Evde bir lezzet testi yaparak aradaki farkı anlayabiliyor musunuz diye bakın!

– Marka sadık olmayın! En sevdiğiniz bir mağazanız olsa da, mevsimlik ürünler için farklı süpermarketleri, indirim marketleri ve hatta çiftçi pazarlarını karşılaştırmak için zaman ayırmaya değer.

ALIŞVERİŞ STRATEJİLERİ

– Guruldayan bir mide, dürtüsel satın alma için bir reçetedir. Cazip ikramlara kapılmamak için mağazaya gitmeden önce hafif bir atıştırmalık yiyin.

– Etin bütçe dostu alternatifleri olarak mercimek ve fasulye gibi bitkisel proteinleri keşfedin. Besinlerle doludurlar ve inanılmaz derecede çok yönlü olabilirler.

– Marketlerin dış koridorları genellikle taze ürünler, süt ürünleri ve et gibi işlenmiş gıdalarda (orta koridorlarda bulunan) genellikle daha sağlıklı ve daha uygun fiyatlı olan temel gıdaları barındırır.

SADAKAT VE BİLİNÇLİLİK

Çoğu market, satın alımlarınızda size puan veya nakit para iadesi veren ödül programları sunar. Gelecekteki alışverişlerde indirim kazanmak için bu programlardan yararlanın.

Yiyeceklerin bozulmaması için yemeklerinizi stratejik olarak planlayın. Artıkları yaratıcı bir şekilde kullanın ve ürünlerin raf ömrünü uzatmak için bunları doğru şekilde saklayın. Unutmayın, gıda israfını azaltmak tasarruf anlamına gelir!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x