Gurur ve hüzün bir arada: Çanakkale’de 57. Alay Vefa Yürüyüşü

Çanakkale Kara Savaşları’nın 109. Yılı Anma Törenleri kapsamında, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından 57. Alay Vefa Yürüyüşü düzenlendi. 

Tarihi Gelibolu Yarımadası Kocadere Köyü Kamp Alanı’nda, şafak vakti şehitlere saygı için top atışı yapıldı. Daha sonra çorba ikramının ardından sabah namazı kılındı. 

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, ülkenin dört bir tarafından programa katılım olduğunu söyledi. 

Gençlerin burada şartları gördüğünü çadırlarda konakladığını aktaran Bak “Bu topraklar kanla yoğrulmuş, destansı mücadele var, Gazi Mustafa Kemal Paşa ve silah arkadaşları o zaman mücadelede yer aldılar. Tüm dünya ve Batı medeniyetine, emperyalizme karşı büyük mücadele ortaya kondu, dünyanın en güçlü donanmaları, ordularını burada yendiler. Herkese, tüm dünyaya ‘Çanakkale geçilmez’ efsanesini anlattılar, gösterdiler. Geçmişimizle tarihimizle gurur duyuyoruz” dedi.

5 KİLOMETRELİK YÜRÜYÜŞ 

Yürüyüş boyunca, gençlerin Çanakkale Savaşları sırasında dedelerinin yaşadıklarını daha iyi hissedebilmeleri, o duyguyu yaşayabilmeleri için ses ve sis fişekleri atıldı. Bazı gençler de savaşı canlandırdılar. Yaklaşık 5 kilometrelik yürüyüş Conkbayırı’nda sona erdi. 

Diğer yandan Türkiye İzcilik Federasyonu tarafından düzenlenen 57. Alay Şehitlerini Anma Milli Bilinç Kampı kapsamında saçlarına kına yakılan ve asker çorbası içen 2 bin 500 izci, 57. Alay’ın 109 yıl önce yürüdüğü yolda atalarını andı. 

Kocadere Kamp Alanı’na 22 Nisan’da gelen izcilere kampta Çanakkale Savaşları ve 57. Alay’ın kahramanlıklarıyla ilgili tarihi bilgiler verildi. 

2 BİN 500 İZCİ DE YÜRÜDÜ

Türkiye’nin 60 ilinden gelen 2 bin 500 izci ve izci lideri, 57. Alay’ın karargah olarak kullandığı alanda sabah ezanıyla birlikte uyanıp yürüyüş hazırlıklarına başladı. 

Asker çorbası ve hamur kızartmalarını alıp kahvaltı yapan gençlerin saçlarına burada kına yakıldı. 

Mehter eşliğinde Türk bayraklarıyla yola çıkan izciler ardından Conkbayırı’na ulaşıp yürüyüşü tamamladı.

Rota kapsamında 57. Alayın 109 yıl önce ilerlediği yollarda savaşın yaşandığı cepheler de ziyaret edildi.

Türkiye İzcilik Federasyonu Başkanı Hasan Dinçer Subaşı, kampın bu yıl 21. kez düzenlendiğin söyledi.

“DEDECİĞİM BEN GELDİM”  

Subaşı, “57. Alay’ın ihtiyat birliği olarak karargah kurduğu noktada ve aynı bu şekilde 109 yıl önce yürüyüşe başladığı noktadayız. Sabah namazı saati silah sesleri ve ezan sesleri içinde izcilerimiz çadırlarından kalkıyorlar. Asker çorbası içip hamur kızartması yiyerek dedelerinin yürüdüğü yolda aynı şekilde Conkbayırı’na yürüyorlar. Büyük bir gururla 57. Alay topraklarında 57. Alay’ın izinde ‘dedeciğim ben geldim’ diyerek yola çıkıyoruz” ifadesini kullandı. 

Subaşı, 57. Alay Milli Bilinç Kampı’na 60 ilden katılım sağlandığını aktararak “Yola çıkmadan önce sadece asker çorbası ve hamur kızartması yeme faaliyeti yapmıyoruz. Tüm izcilerimizin saçları aynı Kınalı Hasan gibi yola çıkmadan önce kınalanıyor, ellerinde Türk bayraklarıyla mehter eşliğinde yürüyüşümüzü gerçekleştiriyoruz” diye konuştu. 

Yürüyüşe İstanbul’dan katılan Ahsen Bera Ünal da kampta yer aldığı için çok mutlu olduğunu söyledi. 

Manisa’dan gelen Sinem Tüm ise önemli bir atmosferi teneffüs ettiklerini dile getirdi. 

Yağmur Kayatepe de kahraman 57. Alay’da görevli askerlerin yürüdüğü yoldan yürüyebilme fırsatı bulduğu için gururlu olduğunu kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x